Merdiven

Cami merdiveni ahşap ya da mermer seçenekler ile ön plana çıkar. Bu iki seçenek arasından hangisinin daha uygun olabileceği, camilerin genel olarak ne gibi detaylara sahip olduğuna göre değişir. Özellikle son 15 – 20 yıl içerisinde inşa edilen pek çok cami, inşaat sektöründeki modernleşme dolayısıyla ahşap kültürünün gözlemlenemiyor olduğu bir yapıdadır. Bu sebepten dolayı mermer cinsi merdivenlerin de çok büyük bir yaygınlık kazandığını söylemek mümkündür. Fakat ahşap merdivenler, esas olarak camilerimizde asırlardır tercih edilen detaylar olmuştur. Mermer cinsindeki ürünlere kıyasla daha yumuşak bir dokuya sahip olması ve cami mimarisine daha fazla yakışabilmesi, ahşaba önemli bir ayrıcalık katar.

Cami içerisinde hangi tür merdivenin bulunması gerektiği konusunda, caminin bölümleri başlıca etkendir. Çünkü ibadethanelerimiz, Müslümanların toplu halde bir araya gelmelerini sağlamak için inşa edilmiştir. Böyle olduğu gibi cami içerisinin de aynı bütünlüğü gösterebilmesi ciddi ölçüde önem taşır.

Camide Bulunan İç Kısımlar

Caminin iç kısımları, ahşap kullanımı için son derece uygundur. Dünya üzerinde bulunan pek çok yapı arasında, camilerin ahşap ile uyumu fazla dikkat çeker. Firmamız, iç ve dış mimariye yönelik olarak en kaliteli ham maddelerden, en sağlam ahşap ürünleri imal edebilen bir firmadır. İnşası henüz tamamlanmış olan pek çok cami için yüksek kaliteli merdivenler, korkuluklar, pencere söveleri, mahfil korkulukları üretmiş olmamız, firma deneyimini artıran bir durumdur. Bununla beraber, bir caminin iç bölümleri ise şunlardır:

  • Mihrap: Caminin en ön kısmında bulunan girintidir. Bu girinti, cemaate namaz kıldıran imamın kendi namazını ifa ettiği bölümdür.
  • Minber: Cami imamının bayramlarda ve Cuma günlerinde üzerine çıkıp hutbe okuduğu yüksek platformdur.
  • Vaaz Kürsüsü: Minber ile çok fazla karıştırılan vaaz kürsüleri, minberden farklı olarak bir adet oturma bölümüne sahiptir. Bu kürsüye çıkan imam, namaz vaktinden önce ibadethanede hazır bulunanlara vaaz eder.
  • Mahfil: Mahfil, genel olarak caminin üst katını meydana getiren bölümdür. Eski camilerde bu bölümler ayrı olarak inşa edilmiştir. Fakat günümüz şartlarında inşa edilen camiler, ayrı mahfil yerine üst kat şeklindeki mahfillere sahiptir.

Cami içlerinde yer alan bu kısımlar, ahşap işçiliğine ait en güzel örneklerin sergilenebilecek olduğu yerlerdir. Fakat bunların mermer ya da taş malzemeden üretilmeleri de mümkündür. Eğer cami merdiveni ahşap olarak tercih edilecekse vaaz kürsüsü, mihrap ve minber gibi detaylar da ahşap olmalıdır. Çünkü bu durumda camilerin şıklığı daha fazla korunabilir.

Ahşap Merdiven Modelleri

Ahşap merdivenler, camilerimiz ile birlikte villalarda veya daha başka yapılarda da tercih edilebilir. Buna sebep olan başlıca durum, ahşap ürünlerin sunabildiği kullanım kolaylığıdır. Camilerimizi özellikle yaşlı kimselerin ziyaret ediyor olması, mermer ya da taş merdivenlerden çok ahşap seçenekleri ön plana çıkarır. Çünkü ahşap merdiven modelleri, sağlam olmakla beraber ayakları daha az yorar. En kullanışlı ve sağlıklı ahşap merdivenlere göz atmak isteyenler firmamıza ulaşabilir.

Cami İçin Ahşap Merdiven Kullanımı

Cami merdivenleri, ahşabın en fazla tercih edildiği yerler arasındadır. Bunun genel olarak mimari detaylar ile alakalı olduğu söylenebilir. Yani Anadolu coğrafyasının cami inşa kültürü, özellikle ahşap ürünlerin kullanımına yoğunluk kazandırmıştır. Camilerde kullanılacak olan tüm ahşapların ise son derece kaliteli olması gerekir. Çünkü ibadethanelerin umuma açık yerler olması, ahşap ürünlerin çok yoğun şekilde kullanılmasına sebep olur. Eğer üretim kalitesi düşük firmalardan ahşap ürün temin edilirse; camiye ve daha da önemlisi Allah’a karşı doğru bir karar alınmamış olabilir.

Ahşap Cami Merdiveni Fiyatları

Ahşabın önemli bir üretim malzemesi olduğundan söz etmek mümkündür. Bu sebeple pek çok firmanın ahşap merdiven fiyatları genel olarak yüksek aralıklardadır. Uygun fiyatlı ve bir o kadar da kaliteli ahşap merdivenler ise ancak firmamız tarafından imal edilir. Camiye gelerek namaz kılmak isteyen kıymetli Müslümanlara üst düzey hizmet sunabilecek ürünlerimiz Türkiye çapında popülerdir.

Birbirinden farklı mimarilere sahip camilerimiz için imal etmiş olduğumuz pek çok ahşap merdiven, kul hakkını gözeterek belirlediğimiz fiyatlar ile satışa sunulur. Sağlam, kaliteli ve aynı zamanda düşük fiyatlı olabilen ahşap cami merdiveni modellerine ulaşmak için firmamızı tercih edebilirsiniz.